Wizyta na targach CWIEME 2024 w Berlinie

Kategorie

W dniach 14-16.05.2024 roku pracownicy Instytutu Elektroenergetyki dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni oraz dr inż. Filip Stuchała mieli przyjemność wziąć udział w międzynarodowych tragach przemysłu transformatorowego CWIEME (Coil Winding And Electrical Manufacturing Event) 2024 w Berlinie. Targi te są największym tego typu wydarzeniem w Europie zrzeszającym przedstawicieli branży transformatorowej z całego świata. Podczas targów swoje produkty przedstawiali zarówno wiodący producenci transformatorów jak i kilkuset producentów materiałów, z których te urządzenia są wytwarzane.

Image

Nasi przedstawiciele odbyli podczas targów szereg spotkań z przedstawicielami firm, z którymi Instytut Elektroenergetyki, a w szczególności dwaj wymienieni pracownicy Instytutu, współpracuje od kilku lat. Wymienić tu należy takie firmy jak Shell, Midel & Mivolt Fluids, Hitachi-Energy, Cargill, SGB-Smit, A&A Fratelli Parodi czy Izoerg.

Szczególnie istotnym elementem targów są towarzyszące im wykłady i panele dyskusyjne obejmujące swym zakresem szeroki obszar tematyczny związany z transformatorami i przemysłem elektroenergetycznym. Jednym z tegorocznych panelistów, zaproszonym przez organizatora targów, był dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni, który jako jedyny reprezentował nasz kraj i był także jednym z nielicznych przedstawicieli uczelni technicznych wśród panelistów. Prof. Rózga uczestniczył w panelu „Empowering the Electric Society: Challenges and Opportunities for the Sector”, który moderował Saqib Saeed – Dyrektor ds. Produktu z firmy PTR Inc., a drugim panelistą był Frédéric Beghain – główny menadżer z EASA (Electrical Apparatus Service Association, Inc.).

Doświadczenie tego typu było niezwykle inspirujące, a sama wizyta pozwoliła ugruntować pozycję Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej jako wiarygodnego partnera do współpracy w zakresie testowania materiałów izolacyjnych stosowanych w transformatorach.