Przejdź do treści

Aktualności

Data dodania
Kategorie
11 czerwca 2026 r. dr hab. inż. Przemysław Tabaka z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej uczestniczył w konferencji „Elektryczna Łódź: Nauka, Biznes, Energia”, zorganizowanej przez Zespół Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowiska naukowego, biznesowego, edukacyjnego oraz instytucji związanych z sektorem elektroenergetycznym.
Data dodania
Kategorie
Konkurs „Najlepsza Praca Modelowo-Konstrukcyjna w szkołach elektrycznych i elektronicznych”, organizowany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, po raz kolejny zgromadził utalentowanych uczniów szkół technicznych z regionu. W organizację i ocenę prac konkursowych aktywnie zaangażował się Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej, reprezentowany przez dr. hab. inż. Przemysława Tabakę.
Data dodania
Kategorie
W dniach 28 kwietnia 2026 r. oraz 14 maja 2026 r. Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej gościł uczniów klas IV i V Zespołu Szkół Edukacji Technicznej w Łodzi. W wizytach uczestniczyli uczniowie technikum elektrycznego, technikum mechatronicznego oraz technikum urządzeń dźwigowych, którzy mieli okazję zapoznać się z działalnością dydaktyczną i badawczą Instytutu oraz zwiedzić wybrane laboratoria.
Data dodania
Kategorie
12 maja 2026 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Łódzkiej poświęcone promocji doktorów i doktorów habilitowanych. Wydarzenie było okazją do uhonorowania osiągnięć naukowych pracowników uczelni oraz podkreślenia znaczenia działalności badawczej i rozwoju naukowego.
Data dodania
Kategorie
W ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej, którego kluczowym elementem są wykłady popularnonaukowe prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin, w dniu 30 kwietnia 2026 r. odbyło się wystąpienie Przemysława Tabaki z Instytutu Elektroenergetyki. Wykład pt. „Światło, które kradnie zdrowy sen” został zrealizowany w ramach projektu EKO-INSPIRACJE, którego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej oraz promowanie praktycznych, prośrodowiskowych rozwiązań wśród różnych grup społecznych, w tym seniorów.
Data dodania
Kategorie
W dniu 21 kwietnia na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej odbyło się międzynarodowe spotkanie DERlab General Assembly. Wydarzeniu, zorganizowanemu przez Instytut Elektroenergetyki PŁ, towarzyszyły warsztaty poświęcone kluczowym wyzwaniom współczesnej energetyki.
Data dodania
Kategorie
W dniach 20-21 lutego 2026 r. w Łodzi, na terenie Politechnika Łódzka, w Instytucie Elektroenergetyki odbyło się spotkanie przedstawicieli krajowych ośrodków akademickich zajmujących się badaniami nad zjawiskiem zanieczyszczenia światłem.
Data dodania
Kategorie
W dniu 23 stycznia 2026 r. w sali im. Henryka Wujca (nr 111, bud. U) w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbyło się posiedzenie Podkomisji Stałej do Spraw Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Mieszkaniowej oraz Poczty (Komisja Infrastruktury). Tematem obrad była „Informacja o wpływie sztucznego światła na środowisko i człowieka. Omówienie stanu istniejącego i dyskusja na temat możliwości wprowadzenia regulacji prawnych”.
Data dodania
Kategorie
2 sierpnia 2025 r. Poddębice stały się gospodarzem ogólnopolskiego wydarzenia „Lato z Radiem i Telewizją Polską”, którego częścią był piknik edukacyjny „Ale kosmos!”. Na terenie koncertowym obok Term Poddębice pojawiła się wyjątkowa atrakcja – Discovery Space Station, mobilny, interaktywny model Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS w skali 1:3, stworzony przez Stowarzyszenie POLARIS – OPP z Sopotni Wielkiej.
Data dodania
Kategorie
W dniach 18-22.05, po raz pierwszy w Polsce, odbyła się 23 edycja międzynarodowej konferencji 2025 IEEE International Conference on Dielectric Liquids (ICDL). Miejscem obrad był Hotel Ambasador Premium w Łodzi. Wzięło w niej udział ponad 140 ekspertów z całego świata. Uczestnicy reprezentowali uczelnie techniczne, instytuty badawcze z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej oraz największe światowe firmy z branży transformatorowej i energetycznej, w tym m.in. Hitachi Energy (Polska, Szwecja, Niemcy), SGB-SMIT, Mitsubishi, Siemens Energy, Shell, Midel & Mivolt, Nynas oraz A&A Fratelli Parodi. Wśród gości byli również członkowie komitetów normalizacyjnych IEC, grup roboczych CIGRÉ oraz Komitetu Technicznego IEEE ds. Cieczy Dielektrycznych – osoby kształtujące kierunki rozwoju tej dziedziny na świecie.
Data dodania
Kategorie
W dniu 10 czerwca 2025 r. w Zespole Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi odbyła się konferencja „Festiwal Elektryczna Łódź: Nauka, Biznes, Energia”, poświęcona nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu elektroenergetyki, zrównoważonego rozwoju oraz synergii między nauką a przemysłem. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli nauki, przemysłu oraz edukacji, a wśród prelegentów znaleźli się również pracownicy Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej: dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni, dr inż. Filip Stuchała, mgr inż. Dariusz Hantsz, dr inż. Przemysław Tabaka.
Data dodania
Kategorie
W dniu 16 maja 2025 r., w hali sportowej w Celestynowie odbyła się interdyscyplinarna debata warsztatowa poświęcona problemowi zanieczyszczenia sztucznym światłem. Wydarzenie, zorganizowane z inicjatywy Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego i pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, zgromadziło naukowców, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz mieszkańców gminy.
Data dodania
Kategorie
W dniu 18 maja 2025 r. pani Ewa Potańska, pracownik PGE Dystrybucja S.A., członek Prezydium Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich (OŁ SEP) oraz Komisji Kwalifikacyjnej Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (ŁOIIB), wygłosiła prelekcję dla studentów studiów niestacjonarnych Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej w ramach zajęć z przedmiotu Elektroenergetyka.