Przejdź do treści

Majowe konferencje naukowe

Data dodania
Kategorie

W maju pracownicy Naszego Instytutu dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni oraz dr inż. Filip Stuchała promowali wyniki swoich prac na dwóch konferencjach naukowych.

Image

W dniach od 18 do 20.05. uczestniczyli razem z mgr inż. Hubertem Białasem w 26 międzynarodowej konferencji Electric Power Engineering (EPE2026). Była to pierwsza jej edycja organizowana w Polsce, a organizatorem była Politechnika Opolska wspólnie z VSB-Technical University of Ostrava. Prof. Paweł Rózga jako członek komitetu naukowego tej konferencji wygłosił referat pt. „Non-standard verification of lightning properties of dielectric liquids for transformers”  w drugiej sesji plenarnej. W następnym dniu zaprezentował również artykuł opracowany wspólnie z dr inż. Filipem Stuchałą, mgr. inż. Maciejem Lalikiem (doktorantem prof. Rózgi), inż. Dawidem Lipińskim i inż. Michałem Walczakiem (dyplomanci dr. inż. Stuchały i prof. Rózgi) oraz profesorem Feipengiem Wangiem z Chongqing University w Chinach pt. „Evaluation of dielectric properties of soyabean based natural ester in the condition of negative lightning impulse voltage”. Natomiast dr inż. Filip Stuchała wygłosił referat przygotowany wspólnie z prof. Pawłem Rózgą, mgr. inż. Maciejem Lalikiem oraz dr inż. Bartłomiejem Pasternakiem (pracownikiem Hitachi Energy w Łodzi) pt. „Comprehensive comparison of acceleration voltage of selected dielectric liquids as a critical non- standard parameter describing dielectric properties of insulating liquids”. Swoją pracę przedstawił także pracownik Naszego Instytutu mgr inż. Hubert Białas, którą przygotował wspólnie z prof. Pawłem Rózgą, dr. inż. Józefem Wiśniewskim oraz mgr. inż. Jackiem Jastrzębskim (z firmy Elester Sp. z o. o.) pt. „Selection of a vacuum circuit breaker for connecting a MV reactor in a traction substation, taking into account the recovery voltage”. 

Udział w konferencji był znakomitą okazją do przedstawienia swoich prac oraz zacieśnienia współpracy z naukowcami z Politechniki Opolskiej. 

Tydzień później od 25 do 27.05 prof. Paweł Rózga i dr inż. Filip Stuchała uczestniczyli w XVII Ogólnopolskim Sympozjum Inżynieria Wysokich Napięć, które jest tradycyjnie organizowane przez Politechnikę Poznańską w Ośrodku Badawczo-Konferencyjnym IM PAN w Będlewie.

Dr inż. Filip Stuchała wygłosił referat  przygotowany wspólnie z dr hab. inż. Pawłem Rózgą, prof. uczelni oraz dzięki projektowi prowadzonemu z firmami SGB-SMIT i Shell pt. „Udarowe właściwości dielektryczne cieczy typu GTL w odniesieniu do oleju mineralnego w warunkach układu modelowego z klinem olejowym”. Wyniki tych prac zostaną przedstawione przez Naszych pracowników również na tegorocznej sesji Cigre w Paryżu. Podczas tej konferencji odbywają się również sesje Młodych Doktorantów. W tym roku były dwie takie sesje, na których przedstawiono w sumie 14 referatów. Warto tutaj zaznaczyć, że aż 3 z nich były przygotowane przez przedstawicieli Politechniki Łódzkiej:

  • mgr inż. Daniel Kalankiewicz (promotor: prof. Paweł Rózga, promotor pomocniczy: dr inż. Filip Stuchała) – „Wpływ przyspieszonego termicznie starzenia na właściwości udarowe modelowego układu izolacja stała-izolacja ciekła przy narażeniu udarem napięciowym piorunowym”,
  • mgr inż. Łukasz Szczęch (promotor: prof. Paweł Rózga) – „Retrofiling transformatorów energetycznych z punktu widzenia zmian rozkładu pola elektrycznego – studium przypadku”,
  • mgr inż. Jakub Staniewski (pracownik Instytutu Systemów Inżynierii Elektrycznej, promotor: dr hab. inż. Ewa Korzeniewska, prof. uczelni) – „Wpływ temperatur ekstremalnych na stan izolacji kabli SN”.

Wszystkie wyżej wymienione referaty zostały wyróżnione.W dniach od 18 do 20.05. uczestniczyli razem z mgr inż. Hubertem Białasem w 26 międzynarodowej konferencji Electric Power Engineering (EPE2026). Była to pierwsza jej edycja organizowana w Polsce, a organizatorem była Politechnika Opolska wspólnie z VSB-Technical University of Ostrava. Prof. Paweł Rózga jako członek komitetu naukowego tej konferencji wygłosił referat pt. „Non-standard verification of lightning properties of dielectric liquids for transformers”  w drugiej sesji plenarnej. W następnym dniu zaprezentował również artykuł opracowany wspólnie z dr inż. Filipem Stuchałą, mgr. inż. Maciejem Lalikiem (doktorantem prof. Rózgi), inż. Dawidem Lipińskim i inż. Michałem Walczakiem (dyplomanci dr. inż. Stuchały i prof. Rózgi) oraz profesorem Feipengiem Wangiem z Chongqing University w Chinach pt. „Evaluation of dielectric properties of soyabean based natural ester in the condition of negative lightning impulse voltage”. Natomiast dr inż. Filip Stuchała wygłosił referat przygotowany wspólnie z prof. Pawłem Rózgą, mgr. inż. Maciejem Lalikiem oraz dr inż. Bartłomiejem Pasternakiem (pracownikiem Hitachi Energy w Łodzi) pt. „Comprehensive comparison of acceleration voltage of selected dielectric liquids as a critical non- standard parameter describing dielectric properties of insulating liquids”. Swoją pracę przedstawił także pracownik Naszego Instytutu mgr inż. Hubert Białas, którą przygotował wspólnie z prof. Pawłem Rózgą, dr. inż. Józefem Wiśniewskim oraz mgr. inż. Jackiem Jastrzębskim (z firmy Elester Sp. z o. o.) pt. „Selection of a vacuum circuit breaker for connecting a MV reactor in a traction substation, taking into account the recovery voltage”. 

Udział w konferencji był znakomitą okazją do przedstawienia swoich prac oraz zacieśnienia współpracy z naukowcami z Politechniki Opolskiej. 

Tydzień później od 25 do 27.05 prof. Paweł Rózga i dr inż. Filip Stuchała uczestniczyli w XVII Ogólnopolskim Sympozjum Inżynieria Wysokich Napięć, które jest tradycyjnie organizowane przez Politechnikę Poznańską w Ośrodku Badawczo-Konferencyjnym IM PAN w Będlewie.

Dr inż. Filip Stuchała wygłosił referat  przygotowany wspólnie z dr hab. inż. Pawłem Rózgą, prof. uczelni oraz dzięki projektowi prowadzonemu z firmami SGB-SMIT i Shell pt. „Udarowe właściwości dielektryczne cieczy typu GTL w odniesieniu do oleju mineralnego w warunkach układu modelowego z klinem olejowym”. Wyniki tych prac zostaną przedstawione przez Naszych pracowników również na tegorocznej sesji Cigre w Paryżu. Podczas tej konferencji odbywają się również sesje Młodych Doktorantów. W tym roku były dwie takie sesje, na których przedstawiono w sumie 14 referatów. Warto tutaj zaznaczyć, że aż 3 z nich były przygotowane przez przedstawicieli Politechniki Łódzkiej:

  • mgr inż. Daniel Kalankiewicz (promotor: prof. Paweł Rózga, promotor pomocniczy: dr inż. Filip Stuchała) – „Wpływ przyspieszonego termicznie starzenia na właściwości udarowe modelowego układu izolacja stała-izolacja ciekła przy narażeniu udarem napięciowym piorunowym”,
  • mgr inż. Łukasz Szczęch (promotor: prof. Paweł Rózga) – „Retrofiling transformatorów energetycznych z punktu widzenia zmian rozkładu pola elektrycznego – studium przypadku”,
  • mgr inż. Jakub Staniewski (pracownik Instytutu Systemów Inżynierii Elektrycznej, promotor: dr hab. inż. Ewa Korzeniewska, prof. uczelni) – „Wpływ temperatur ekstremalnych na stan izolacji kabli SN”.

Wszystkie wyżej wymienione referaty zostały wyróżnione.

W jednej z sesji głównych swój referat wygłosił jeszcze jeden doktorant prof. Pawła Rózgi – mgr inż. Maciej Lalik. Referat zatytułowany był „Degradacja elektrody WN podczas prób napięciem udarowym piorunowym – wpływ na uzyskane wartości napięcia przebicia”.

Udział w konferencji był niepowtarzalną okazją na wymianę doświadczeń z naukowcami z innych wiodących polskich ośrodków naukowych oraz do rozmowy w przyjaznej atmosferze. Dla zainteresowanych warto jeszcze wspomnieć, że wygłoszone referaty będą w większości opublikowane w tegorocznych jesiennych wydaniach Przeglądu Elektrotechnicznego.