Kategorie
W XXXIII Konkursie Prac Dyplomowych im. Profesora Jerzego I. Skowrońskiego, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską, pierwszą nagrodę otrzymał inż. Wiktor Kunikowski z Instytutu Elektroenergetyki, za pracę Wpływ długości przerwy układu modelowego o polu quasi – nierównomiernym na napięcie przebicia przy uwzględnieniu różnych cieczy izolacyjnych". Opiekunem jest dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni.
Kategorie
W dniu 7.12.2023 odbyła się wycieczka do fabryki ZREW Transformatory S.A. w Łodzi. Jej uczestnikami byli studenci 7 semestru studiów stacjonarnych kierunku Elektrotechnika, realizujący przedmiot "Wysokonapięciowe układy izolacyjne". W trakcie zwiedzania fabryki, studenci mogli zapoznać się ze specyfiką konstrukcji układów izolacyjnych występujących w transformatorach elektroenergetycznych, stosowanymi materiałami izolacyjnymi oraz metodami ich diagnozowania.
Kategorie
Miło Nam poinformować, że Nasz pracownik Filip Stuchała, 23.10.2023 r. obronił swoją rozprawę doktorską pt. "Właściwości udarowe wybranych cieczy elektroizolacyjnych w oparciu o parametr napięcia przyspieszenia" (Lightning properties of selected insulating liquids based on the acceleration voltage parameter). Opiekunem naukowym tej rozprawy był dr hab. inż. Paweł Rózga, profesor uczelni. Natomiast 31.10.2023 Rada ds. Stopni Naukowych W dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne, informatyka techniczna i telekomunikacja Politechniki Łódzkiej mocy Uchwały Nr 176/40/2023 nadała mgr inż. Filipowi Stuchale stopień doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych i dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Kategorie
W ramach Digital Festival naukowcy i studenci czterech wydziałów PŁ przygotowali ciekawe atrakcje dla gości. Wydarzenie odbyło się 20.10.2023. W Nocy Innowacji na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Automatyki i Informatyki udział wzięli: Drużyna Raptors z Instytutu Automatyki, Laboratorium Technik Światłowodowych i nie mogło zabraknąć także Instytutu Elektroenergetyki. Pracownicy Zespołu Wysokich Napięć w osobach dr hab. inż. Pawła Rózgi, prof. uczelni, mgr inż. Filipa Stuchały i mgr inż. Dariusza Hantsza przygotowali piorunujące pokazy dzięki zbudowanej przez studentów cewce Tesli.
Kategorie
2 czerwca 2023 r. studenci z Politechniki Łódzkiej mieli okazję zwiedzieć oraz zapoznać się ze specyfiką firmy RIDI Polska, która jest producentem wnętrzowych opraw oświetleniowych. Siedziba firmy znajduje się w Natolinie w województwie łódzkim (gmina Nowosolna).
Kategorie
W miesiącu marcu w Instytucie Elektroenergetyki gościliśmy dwie grupy, którym zaprezentowano wybrane laboratoria. Pierwszą grupą byli uczniowie technikum elektrycznego wraz z opiekunami z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Poddębicach, drugą natomiast członkowie z Koła Seniorów Oddziału Łódzkiego SEP.
Kategorie
Prof. Irena Wasiak jest absolwentką Wydziału Elektrycznego PŁ (obecnie EEIA) i od czasu ukończenia studiów pracuje w Instytucie Elektroenergetyki naszej Uczelni. W roku 1987 uzyskała stopień doktora, a w roku 2007 doktora habilitowanego nauk technicznych. Tytuł profesora otrzymała postanowieniem Prezydenta RP z dnia 21 grudnia 2022 r.
Kategorie
W Instytucie Elektroenergetyki pracują same grzeczne „Duże dzieci”, dlatego w dniu 06.12.2022, jak na tradycję przystało, odwiedził nas Święty Mikołaj. Przyniósł duży worek pełen prezentów, w którym dla każdego znalazł się świąteczny upominek. Pracownicy byli niezwykle zaskoczeni i szczęśliwi. Obiecaliśmy, że będziemy jeszcze grzeczniejsi, abyśmy mogli się znowu za rok spotkać z Mikołajem.
Kategorie
Studenci 7 semestru kierunku Elektrotechnika, dzięki rozwijanej współpracy badawczej pomiędzy Instytutem Elektroenergetyki PŁ a Hitachi-Energy, mieli okazję odwiedzić fabrykę transformatorów Hitachi-Energy, mieszcząca się w Łodzi przy ul. Aleksandrowskiej. Podczas całodziennej wizyty była okazja do zapoznania się z procesem produkcyjnym zarówno w Zakładzie Transformatorów Dystrybucyjnych jak i w Zakładzie Transformatorów Mocy.
Kategorie
Przedstawiciele Zakładu Obsługi Energetyki Sp. z o.o. przekazali Instytutowi Elektroenergetyki nowe stanowisko laboratoryjne do testowania i analizy pracy rozłączników zdalnie sterowanych dla linii napowietrznej SN 15-20 kV, pracujących w rzeczywistej sieci dystrybucyjnej.